Do ozonowania pomieszczeń wykorzystuje się specjalne generatory ozonu, które uwalniają gaz w zamkniętym pomieszczeniu i całkowicie niszczą szkodliwe substancje oraz eliminują je z pomieszczeń. Działa to na wirusy, a także bakterie czy alergeny.
Wstawiamy ozonator do pomieszczenia na określony czas zależnie od kubatury m3 pomieszczenia. Generator ozonu produkuje ozon, który sterylizuje pomieszczenie. Zabija bakterie, wirusy i grzyby. Potem należy dokładnie przewietrzyć mieszkanie
Zaletą gazu jest, że łatwo rozchodzi się po całym pomieszczeniu, także w trudno dostępnych miejscach. Przydatność ozonowania została potwierdzona przy poprzedniej epidemii SARS. O zwalczaniu ozonem wirusów w pomieszczeniach donosił już artykuł z 2008 roku, zamieszczony w amerykańskiej narodowej bibliotece medycznej. Autorzy stwierdzili, że ozon jest obiecującą metodą inaktywacji wirusów na powierzchniach, a odsetek przeżywalności wirusów na powierzchniach spadał wykładniczo wraz ze wzrostem dawki ozonu.
Zalety ozonowania
poprawa odporności
lepsze samopoczucie
usuwa alergeny
roztocza
Koronawirus – czy faktycznie warto dezynfekować pomieszczenia?
Wirus znajduje się w powietrzu wydychanym przez osobę chorą, zostaje na dotykanych przez chorych przedmiotach, osiada na powierzchniach wraz z cząsteczkami pary wodnej. Jak długo jest na nich aktywny? To zależy ich materiału, z których powierzchnie czy przedmioty zostały wykonane. Magazyn „Lancet” informował, że SARS-CoV-2 na papierze i chusteczkach utrzymuje się poniżej trzech godzin, a już na drewnie i bawełnianych ubraniach – dwa dni. Ze szkła i banknotów wirus znika po czterech dniach, stąd ostatnio wzrost popularności płatności bezgotówkowych, a nawet bezdotykowych. Na nierdzewnej stali i plastiku koronawirus utrzymuje się do 7 dni, a na zewnętrznej warstwie chirurgicznej maseczki wirus znajdował się jeszcze po siedmiu dniach.
Gdzie szczególnie przydaje się ozonowanie?
Pokoje dziecięce, sypialnie
Biura
Samochody
Instytucje, poczekalnie, gabinety kosmetyczne